Studio Makijażu Poznań

Świta Druhen- nowy zwyczaj napływający do Polski z kultury anglosaskiej. Coraz częściej na polskich ślubach spotyka się podobne obrazki. Co powoduje ich popularność?

Druhenki, dziewczynki przeważnie​ w wieku od trzech do dziesięciu lat, bardzo chętnie uczestniczą w przygotowaniach ślubnych i są niezastąpioną ozdobą ceremonii. Warto po pomyśleć o ich udziale szczególnie, jeśli Para Młoda ma dzieci lub w rodzinie jest sporo małych dziewczynek. Ich zadaniem jest sypanie kwiatków, idąc przed lub po Parze Młodej w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. O poniesienie obrączek najczęściej prosi się chłopca lub parę dzieci -chłopca i dziewczynkę.

Makijaż i fryzury

W przypadku tak małych modelek trudno mówić​ o makijażu, choć odrobina różu czy błyszczyka o słodkim, owocowym smaku z pewnością uraduje nasze najmłodsze klientki. Wykazać się mogą natomiast fryzjerzy styliści. Piękne, długie i lśniące włosy druhenek dają nieograniczone możliwości stylizacji. Tradycyjnie zawijało się papiloty na mokre włosy i pozostawiało na noc, by następnego dnia ukazała się burza skręconych loków. W tej chwili możliwości jest zdecydowanie więcej. Włosy można nakręcać na lokówki o różnych średnicach, by powstały malutkie lub bardzo grube i sprężyste loki. Do najnowszych stylizacji wykorzystuje się także lokówki stożkowe, które dają lok o skręcie od grubego do cienkiego, a także falownice tworzące piękne fale, bez skrętu. Należy jednak pamiętać, że włosy dziecka są delikatne i sypkie, przez co fryzura z rozpuszczonymi lokami może byé mniej trwała, jeśli wykona się je domowymi sposobami. Alternatywą są najróżniejsze wersje plecionek i warkoczy, które oprócz tego, że ślicznie wyglądają, to są wręcz niezniszczalne i odporne na wszelkie wariacje młodych dam na parkiecie. Dodatkowo, są to fryzury, które stylista włosów wykona w ciągu 15-20 minut. 

Ubiór

Odpowiednia sukienka jest wręcz spełnieniem marzeń dla małej dziewczynki. Sukienki dla druhenek najczęściej są w jasnych, pastelowych kolorach. Krój, który idealnie sprawdza się do figury dziewczynki od kilku do 10-12 lat, to przylegająca góra i rozkloszowany dół l tutaj najczęściej​ stosuje się tiul, jako element nadający kształt sukience lub tworzący całość dolnej części kreacji. Sukienki druhenek mogą być również miniaturą sukni Panny Młodej. Wygląda to wyjątkowo ładnie, kiedy druhenka jest jej córką. Na podobnej zasadzie można również uszyć garnitury dla chłopców. Dzieci czują, że są czynnymi uczestnikami w tym wyjątkowym dla rodziców dniu.

Autor tekstu: Agnieszka Kaczmarek

Fotografia: Klaudyna Młynarska; makijaż: Agnieszka Kaczmarek; włosy: Daniel Kaczmarczyk; paznokcie: Jagoda Uczułka; florystyka: Monika Rusin; modelki: Olga i Gabrysia Ignaszak

druhny3

druhny4

Druhny i Druhenki podczas ślubu